LOT "Liwa"

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kwidzyńskiej "Liwa"

  • RSS
  • Delicious
  • Facebook
  • Twitter
  • Go to Adminpanel > Appearance > Menus to create your menu. You should have WP 3.0+ version for custom menus to work.

Informacje o powiecie kwidzyńskim

Opublikowane przez Liwa Grudzień - 4 - 2012

POŁOŻENIE
Powiat kwidzyński jest jednym z 20 powiatów województwa pomorskiego. Leży w południowo-wschodniej części województwa nad największą rzeką Polski – Wisłą. Zajmuje obszar 834 km2 i jest zamieszkiwany przez 80.273 mieszkańców. Graniczy z powiatami: sztumskim, tczewskim, świeckim, grudziądzkim (w województwie kujawsko-pomorskim) oraz iławskim (w województwie warmińsko-mazurskim). Tworzy go sześć gmin: miasto Kwidzyn, miasto i gmina Prabuty, gmina Kwidzyn, gmina Ryjewo, gmina Gardeja oraz gmina Sadlinki.

HISTORIA, ZABYTKI, DZIEDZICTWO KULTURY
Oprócz wspaniałych terenów leśnych i jezior, teren powiatu kwidzyńskiego może również zachwycić turystów bogatą historią, licznymi zabytkami i kulturą Powiśla.
W krajobrazie Doliny Wisły, w miejscowościach i wsiach możemy spotkać charakterystyczne dla regionu Żuław i Powiśla domy podcieniowe, cmentarze mennonickie, liczne zespoły pałacowe oraz dwory, które posiadały różnych właścicieli, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze zabudowań, charakteryzujących się różnorodnością formy. Obszar powiatu obfituje w pałace i dwory zarówno neogotyckie, barokowe, jak i renesansowe. Każdy zespół pałacowy posiadał swój własny park z licznymi okazami rzadkich drzew i krzewów oraz pomników przyrody. Jest to region sąsiadujący bezpośrednio z rzeką Wisłą, która od wieków była najdogodniejszym szlakiem handlowym. Kiedy zatem w średniowieczu rozkwitł handel międzynarodowy, nad Wisłą zaczęły powstawać zamki kontrolujące przepływ towarów, które dzisiaj urzekają swoją potęgą i stanowią wielką atrakcję turystyczną. Jeden z nich położony jest w Kwidzynie.
Sztuka i kultura ludowa Dolnego Powiśla to wspaniałe malowane meble, rzeźba, malarstwo, haft, muzyka, taniec ludowy, kuchnia regionalna. Wszystkie te dziedziny twórczości pielęgnowane są przez mieszkańców i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Możemy je podziwiać przy różnego rodzaju targach, występach, wystawach i festynach organizowanych w Kwidzynie i okolicach.

WALORY TURYSTYCZNE
Dolne Powiśle to region cechujący się bogatą historią, różnorodną przyrodą, bogactwem kultury, tradycji i sztuki ludowej, atrakcyjnymi terenami, różnorodnością krajobrazów, ciszą, spokojem i naturą. Wszystkie te elementy sprzyjają turystyce aktywnej, wypoczynkowi i rekreacji.
Różnorodność regionu sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla lubiących aktywny wypoczynek – lasy, jeziora i walory naturalne, polecamy sporty wodne, turystykę rowerową, konną, pieszą, kajakową, żeglarstwo i windsurfing. Dla koneserów zabytków i historii – zwiedzanie licznych zamków i warowni regionu Powiśla. Dla osób lubiących cichy i spokojny wypoczynek proponuje się pięknie położone gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i domki w lasach nad licznymi jeziorami, gdzie można rozkoszować się krajobrazami, przyrodą, spacerami i sprzyjającym klimatem. Lasy stanowią ponad 20% powierzchni powiatu. Największe kompleksy leśne występują na południe i na północ od Kwidzyna. Tereny te sprzyjają turystyce pieszej, rowerowej oraz konnej. Naturalne bogactwo lasów z pewnością zachęci zbieraczy grzybów oraz myśliwych do długich wycieczek leśnych.
Przez teren powiatu przechodzą liczne znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Najpopularniejsze szlaki piesze to Szlak Kopernikowski (czerwony), Szlak Napoleoński (zielony) oraz ścieżki na terenie przyległych do miasta Kwidzyna Lasów Miłosna. Miłośnikom turystyki rowerowej proponujemy znakowane szlaki rowerowe biegnące Doliną Wisły, atrakcyjnymi terenami leśnymi, wśród ciekawych kompleksów przyrodniczych i miejsc związanych z bogatą historią i kulturą regionu. Przez powiat kwidzyński biegnie Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-1 rozpoczynający się we Francji, biegnący prze Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę, Łotwę i Estonię do Sankt Petersburga. Ponadto można skorzystać z trasy rowerowej prowadzącej dookoła powiatu kwidzyńskiego.
Na terenie powiatu kwidzyńskiego znajduje się kilka stadnin koni i gospodarstw organizujących wczasy w siodle, naukę jazdy konnej, indywidualne przejażdżki konne i wycieczki bryczkami po okolicach oraz kuligi. Na Miłosnej – 3 km od Kwidzyna znajdują się Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe „Miłosna” Sp. z o.o. (dawniej Państwowe Stado Ogierów. Cztery inne stadniny koni zlokalizowane są: w Nowej Wiosce, Rozajnach Małych, Otoczynie i Rakowcu.
Dla miłośników sportów wodnych, wypoczynku nad jeziorami i wędkarstwa w regionie rozsianych jest kilkadziesiąt jezior i oczek wodnych. Największe jezioro – Dzierzgoń położone w okolicach miasta Prabuty, ma ponad 780 ha. Znajdują się na nim cztery wyspy i jest wspaniałym miejscem do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu oraz wycieczek kajakowych. Nad jeziorem znajduje się wypożyczalnia sprzętu turystycznego i liczne plaże. Większość jezior regionu zapewnia turystom możliwość wypoczynku, biwakowania, zaś wędkarze mogą liczyć na obfite połowy. W okolicach Prabut znajduje się także jezioro Liwieniec – płytkie, zarastające z porośniętymi szuwarami brzegiem, na którym został utworzony rezerwat ptactwa błotnego i wodnego..
Do atrakcji regionu należy również rezerwat przyrody (florystyczny) Ostnica Jana znajdujący się w lasach Miłosna. Utworzony w 1966 roku o powierzchni 0,20 ha w celu ochrony najbardziej wysuniętego na północ stanowiska ostnicy Jana – roślinności stepowej. Roślina ta należy do roślin chronionych, występuje łanowo, ma wąskie, długie liście, i pokryte grubym, szorstkim nabłonkiem.
Niewątpliwą atrakcją regionu jest przepływająca przez powiat i okalająca Kwidzyn rzeka Liwa. Jej niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze można podziwiać wędrując szlakami pieszymi wzdłuż brzegu, jadąc rowerem, łowiąc ryby lub płynąc kajakiem. Turystyka kajakowa to wspaniała forma czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzięki wędrówce kajakowej po rzece Liwie można poznać jaj walory przyrodnicze, geograficzne i historyczne. Możliwość bliskiej obserwacji i obcowania z przyrodą jest również niezastąpionym walorem edukacyjnym spływu.
Rzeka Liwa
Liwa jest pomorską rzeką płynącą w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i południowo-wschodniej części województwa pomorskiego. Jej źródła znajdują się na Pojezierzu Iławskim w okolicach miejscowości Piotrkowo. Jest prawostronnym dopływem Nogatu i uchodzi do niego w miejscowości Biała Góra. Długość rzeki wynosi ponad 110 km. Ze względu na liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe Liwa stanowi cenny kompleks środowiska naturalnego. Przepływa przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego oraz przez objęte ochroną rezerwaty: jez. Czerwica, Gaudy, Liwieniec. Na terenie powiatu kwidzyńskiego przepływa przez gminę Prabuty, Kwidzyn, okala miasto Kwidzyn i dalej płynie w kierunku Białej Góry.
Liwa jest rzeką wąską, bardzo krętą, meandrującą, o bardzo urozmaiconym krajobrazie, który zmienia się z każdym przepłyniętym kilometrem. Widoki pól i łąk początkowych odcinków tras ustępują miejsca krajobrazowi lasów mieszanych. Zalegające gdzieniegdzie w poprzek rzeki pnie zwalonych drzew i liczne rozlewiska dają wyobrażenie o krajobrazie pierwotnej puszczy, a głębokie jary, którymi w pewnych miejscach płynie Liwa i usiane kamieniami bystrza nadają rzece charakter górski.
Spływ kajakowy rzeką Liwą to wspaniała forma czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu, pozwalająca na poznanie walorów przyrodniczych, geograficznych oraz historycznych rzeki. Możliwość bliskiej obserwacji i obcowania z przyrodą tworzy niezastąpiony walor edukacyjny spływów. W zależności od stopnia zaawansowania uczestników, proponowane są odcinki spływów kajakowych różniące się długością i charakterem spływu.

Proponowane odcinki spływów kajakowych:
• Kamieniec – Bronowo
• Bronowo – Prabuty
• Prabuty – Gonty
• Gonty – Szadowo
• Szadowo – Brokowo
• Brokowo – Kwidzyn
• Kwidzyn – Białki – Mareza

Są to odcinki na jednodniowe spływy kajakowe. Czas pokonania jednego odcinka to ok. 4-6 godzin turystycznego, spokojnego pływania. Urozmaiceniem spływu mogą być przystanki w miejscowościach Kamieniec, Prabuty, Kwidzyn, gdzie warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. Na terenie powiatu kwidzyńskiego znajdują się cztery obszary chronionego krajobrazu: Rzeki Liwy, Jeziora Dzierzgoń, Morawski i Doliny Kwidzyńskiej, obejmujące wyróżniające się krajobrazowo tereny: partie wzgórz morenowych, lasy, jeziora i rzeki.
Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Liwy. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 9841 ha. Skupia w większości obszary zalesione z licznymi niewielkimi jeziorami, jednak najistotniejszym elementem krajobrazu jest rzeka Liwa, której źródła znajdują się w okolicach Piotrkowa koło Iławy a ujście w Białej Górze, gdzie wpada do Nogatu.
Obszar Chronionego Krajobrazu Jeziora Dzierzgoń. Powierzchnia obszaru wynosi 5176 ha. Obejmuje swym zasięgiem największe jezioro zachodniej części Pojezierza Iławskiego – jez. Dzierzgoń o powierzchni 788 ha, zbiornik rynnowy o maksymalnej głębokości 15 m. Na jeziorze znajdują się cztery wyspy. Przez jezioro przepływa rzeka Liwa .
Morawski obszar Chronionego Krajobrazu. Powierzchnia obszaru wynosi 2909 ha i skupia największe na tym terenie jezioro Kucki – 188 ha oraz najgłębsze w regionie elbląskim jez. Klasztorne – 25 m. Najwyższy na tym terenie punkt widokowy – Marska Góra (134 m n.p.m.) stanowi ciekawe miejsce obserwacji pasów moren czołowych poprzecinanych jeziorami rynnowymi.
Obszar Chroniony Krajobrazu Doliny Kwidzyńskiej. Powierzchnia całkowita obszaru wynosi 1977 ha. Jest północnym odcinkiem Doliny Dolnej Wisły. Odcinek kwidzyński rzeki odznacza się wyprostowanym biegiem oraz równomierną szerokością od 7 do 9 km, a także stromymi zboczami osiągającymi wysokość średnią 50 – 60 m.

ZAKWATEROWANIE W OTOCZENIU PRZYRODY, AGROTURYSTYKA
Turystom, którzy szukają cichego, ustronnego i spokojnego miejsca poza miastem proponuje się wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym. Na terenie powiatu znajduje się kilkanaście gospodarstw oferujących pobyt w otoczeniu lasów i jezior, zapewniając komfortowe i kameralne warunki wypoczynku oraz wspaniałą kuchnię domową. Są tanią formą zakwaterowania w regionie, mają wysoki standard i dogodne położenie w ciszy i spokoju. Gospodarze są profesjonalnie przygotowani do przyjmowania turystów. Cechuje ich niezwykła uprzejmość, gościnność i rodzinny klimat, który stwarzają podczas całego pobytu.
Poza gospodarstwami agroturystycznymi można skorzystać z oferty noclegowej licznych ośrodków wypoczynkowych, domków turystycznych, pensjonatów i pól kempingowych.

Comments are closed.