LOT "Liwa"

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kwidzyńskiej "Liwa"

  • RSS
  • Delicious
  • Facebook
  • Twitter
  • Go to Adminpanel > Appearance > Menus to create your menu. You should have WP 3.0+ version for custom menus to work.

Gmina Gardeja – Powiat Kwidzyński

Opublikowane przez Liwa Grudzień - 4 - 2012

POŁOŻENIE
Gardeja to gmina położona w południowej części powiatu kwidzyńskiego, na terenach wchodzących w skład prawobrzeżnego dorzecza Dolnej Wisły. Gmina zajmuje powierzchnię ponad 19 tys. ha, w skład której wchodzą 34 miejscowości i liczy prawie 9 tys. ludności. Centrum życia gospodarczego i kulturalnego gminy znajduje się w miejscowości Gardeja ­położonej na trasie Kwidzyn – Grudziądz i leżącej przy linii kolejowej Malbork – Kwidzyn – Grudziądz.

HISTORIA
Gardeja to miejscowość historyczna, której początki osadnictwa sięgają III-IV wieku. Z tego okresu bowiem pochodzi cmentarzysko. W XIII wieku została włączona w skład państwa krzyżackiego. W Gardei i we wsi Klasztorek powstały jedne z pierwszych klasztorów. Prawa miejskie Gardeja otrzymała w 1334 roku. W okresie ostatniej wojny została poważnie zniszczona. Z zabytków zachował się odbudowany po pożarze kościół z pierwszej połowy XVIII wieku z gotycką XIV-wieczną wieżą oraz fragmenty murów.
W pierwszej połowie XIV wieku w Gardei rozwijało się dobrze rzemiosło, przetwórstwo zbożowe oraz piekarnictwo. W 1410 roku Gardeję zajęły wojska krzyżackie i pod panowaniem zakonnym osada była wielokrotnie niszczona. W drugiej połowie XVI wieku przez Gardeję przejeżdżało wielu władców i królów polskich. W 1526 roku król Zygmunt I Stary, w 1552 król Zygmunt II August, a w 1576 roku król Stefan Batory.
W pierwszej połowie XVIII wieku nastąpiło silne wyludnienie mieszkańców spowodowane zarazami oraz pożarami. W XIX wieku miasto rozbudowało się w kierunku południowym. W okresie międzywojennym ludność udzielała się prowadząc prace oświatowe i kulturowe. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało zniszczone w 80 procentach.
Obecnie w Gardei mieszczą się główne instytucje i placówki gospodarcze, kulturalne i oświatowe. Dużą wagę przywiązuje się do tradycji i sztuki ludowej. W gminie działają twórcy ludowi, rzeźbiarze, malarze, zbieracze staroci i pamiątek związanych z regionem. Funkcjonuje tutaj zakład kowalstwa artystycznego.

WALORY TURYSTYCZNE
Gardeja to urokliwa miejscowość położona w otoczeniu atrakcyjnych terenów leśnych i licznych jezior. Jedno z nich, jezioro Kamień znajduje się w samej miejscowości. Mieści się tam Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Na terenie ośrodka znajduje się profesjonalnie urządzone strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą i pomostem, pole kempingowe, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, mała gastronomia, boiska oraz mały hotel. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku i miejsce organizacji imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych.
Powierzchnię gminy w 20 % zajmują lasy z pięknie położonymi licznymi jeziorami. Dzięki naturalnym warunkom przyrodniczym i krajobrazowym oraz zabytkom gmina stwarza atrakcyjne warunki wypoczynku oraz możliwości uprawiania turystyki aktywnej, rekreacyjnej i specjalistycznej. Na terenie gminy znajduje się kilkanaście urokliwych jezior. Największe z nich to: Kucki, Klasztorne, Czarne, Klecewskie, Leśne, Sarnówek, Rybno, Morawy. Jeziora Kucki, Klasztorne, Klecewskie, Leśne i Morawy stanowią zespół jezior połączonych o łącznej powierzchni ponad 300 ha. Nad jeziorami znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kompleksy domków kempingowych, kąpieliska i pola namiotowe.

WARTO ZOBACZYĆ
• Gardeja – miejscowość usytuowana nad jeziorem Kamień. W Gardei znajduje się wieża kościoła z 1334 roku – pozostałość dawnego kościoła z okresu średniowiecza, cmentarz katolicki z drugiej połowy XIX wieku z neogotycką kaplicą wzniesioną w 1926 roku, kościół polski z 1930 roku, w którym znajdują się ciekawe malowidła ścienne, krzyż misyjny z 1931 roku oraz oryginalny ołtarz przedstawiający św. Jadwigę trzymającą w dłoniach makietę kościoła.

• Czarne Dolne – miejscowość położona nad jeziorem Czarne. Znajduje się tam murowany kościół parafialny pochodzący z XIV wieku, z pojedynczą drewnianą wieżą, usytuowany na dawnym grodzisku słowiańskim.

• Klasztorek- ślady osadnictwa ze słowiańską kulturą materialną sięgającą X wieku. Nad jeziorem Klasztorne usytuowany jest ośrodek wypoczynkowy, gdzie znajduje się kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Comments are closed.